Agencja celna – na czym polega kompleksowa obsługa celna?

Agencja celna to instytucja, która zajmuje się pośredniczeniem pomiędzy przedsiębiorcą a danym Urzędem Celnym. Działanie agencji celnych reguluje Kodeks Celny, a do ich głównych zadań należy pomoc w sfinalizowaniu wszystkich formalności związanych z odprawą celną towarów.

Jaką rolę w łańcuchu dostaw pełni agencja celna?

Agencja celna w łańcuchu dostaw pełni rolę reprezentanta importera lub eksportera przed danym Urzędem Celnym. To pierwszy kontakt z firmą importują lub eksportującą towary. Agencja celna informuje o wszystkich niezbędnych dokumentach i obowiązujących przepisach – zarówno tych krajowych, jak i międzynarodowych. Niektóre z agencji celnych oferują także dodatkowe usługi polegające na spedycji czy magazynowaniu towarów. Pośród agencji możemy znaleźć też takie, które zapewniają fizyczną obecność podczas rewizji kontenera czy kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

obsługa celna

Dlaczego warto zdecydować się na usługi agencji celnej?

Kompleksowa obsługa celna to przede wszystkim ogromna oszczędność czasu i pieniędzy. Ogrom formalności czekający na granicy może stanowić nie lada wyzwanie, szczególnie dla przedsiębiorców nieposiadających zbyt dużego doświadczenia. Dzięki obsłudze celnej można uniknąć dodatkowych opłat i pomyłek. Zarówno prawo polskie, jak i międzynarodowe zmienia się bardzo szybko i dla kogoś niewtajemniczonego czasami może oznaczać to spore komplikacje.

Agencja celna to świetne rozwiązanie dla większych i mniejszych firm, a także dla osób prywatnych, które chcą w szybki i bezproblemowy sposób sfinalizować przewóz danego towaru.