Na czym polega transport drogowy?

Transport drogowy jest spedycyjną usługą. Wyróżniamy transport drogowy krajowy i transport drogowy międzynarodowy. Według zwykłej definicji pojęcie to oznacza przewóz towarów transportem samochodowym z punktu A do punktu B.

Wybór właściwego transportu drogowego

Organizacja transportu to bardzo ważne i skomplikowane zadanie logistyczne. Drogami przewozi się różnego rodzaju towary, od zwykłych drobnicowych paczek po różnego rodzaju gabaryty. W zależności od rodzaju przewożonego drogą towaru dobiera się odpowiedni do tego rodzaj transportu. Ponadto zadaniem logistycznym w transporcie drogowym jest odpowiednie ustawienie danych transportów, tak by było to zadanie wykonane jak najlepiej oraz jak najbardziej ekonomicznie. Oprócz tego każdy transport, w szczególności transport gabarytowy, wymaga również zorganizowania odpowiedniej opieki w trakcie przewozu danego gabarytu.

Jakie są pojazdy w transporcie drogowym

Organizacja transportu drogowego to także wybór odpowiedniego pojazdu. W tego typu transporcie, najczęściej, wykorzystuje się samochody małe i duże, z plandekami, twardymi zabudowami oraz samochody ciężarowe z naczepami. W przypadku towarów nietypowych, należy użyć, nienormatywnych lub niebezpiecznych, firmy transportowe i logistyczne muszą zorganizować pojazdy typu chłodnia, cysterna lub niskopodłogowe.
Dodatkową usługą, którą może obejmować transport drogowy ale nie musi, jest załadunek towarów i rozładunek.