Koszty inwestycyjne w przypadku domu jednorodzinnego – jak je zmniejszyć?

Koszty inwestycyjne stanowią największe wyzwanie, z którym trzeba się zmierzyć mając w planach budowę domu. Zwykło się bowiem uważać, iż wybudowanie jednorodzinnego domu jest niezwykle kosztowne i pochłania większe ilości pieniędzy, aniżeli przykładowo w wypadku kupna i wykończenia mieszkania, nawet na nowoczesnych osiedlach.

Czy jest tak faktycznie? Okazuje się, iż są pewne metody na obniżanie kosztów inwestycyjnych.

Kupno mniejszej działki znajdującej się poza miastem

Warto poszukać działki pod budowę domu na terenie podmiejskim. Dobrą metodą, jest również zwracanie uwagi na oferty mniejszych działek. Najczęściej te mające powierzchnię 500-700 m2 są w zupełności wystarczające pod zbudowanie wygodnego oraz funkcjonalnego domu dla rodziny.

Należy mieć na względzie sprawdzenie przed zakupem statusu prawnego gruntu. Może się bowiem okazać, iż jest to działka siedliskowa albo rolna i stąd wynika jej niska cena. Warto dowiedzieć się również, czy teren ma potrzebne przyłącza. Uzbrojenie działki pociągnie za sobą kolejne wydatki.

Wybranie gotowego już projektu domu

Każdy pragnie, żeby jego przyszły dom był możliwie najlepiej dobrany do potrzeb. Niemniej jednak, żeby to móc osiągną, niekoniecznie musimy poszukiwać architekta odpowiadającego za przygotowanie projektu indywidualnego.

Lepszym i tańszym zarazem rozwiązaniem, będzie gotowy projekt domu.

Na rynku dostępnych jest tak dużo różnych, gotowych planów, iż każdy z inwestorów może bez problemów znaleźć coś specjalnie dla siebie.

Pośród nich wybrać możemy:

  • projekty domów mających garaż albo bez niego,
  • projekty domów typu bliźniak, czy też wolnostojących,
  • projekty domów mających poddasze użytkowe albo podpiwniczenie,
  • projekty domów piętrowych albo też parterowych.